Gönderen Konu: İhya Davası  (Okunma sayısı 1971 defa)

Çevrimdışı Site Yönetimi

  • Site Yöneticisi
  • Forum Kahramanı
  • *
  • İleti: 1405
  • Karma: +12/-1
    • Profili Görüntüle
    • Hukuk Okulu
İhya Davası
« : 28 Haziran 2012, 23:03:34 Prş »

YARGITAY
11. Hukuk Dairesi 2005/758 E.N , 2006/646 K.N.

İlgili Kavramlar

İHYA DAVASI
İŞ KAZASI
RÜCU DAVASI SIRASINDA, ŞİRKETİN FESHEDİLMESİ
TASFİYE KURULU
TİCARET SİCİL MEMURLUĞU

İçtihat Metni

Taraflar arasında görülen davada Ordu Asliye 1. Hukuk Mahkemesi'nce verilen 16.07.2004 tarih ve 2004/46-2004/256 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davalı Ordu Özel İdare Müdürlüğü vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi Salih Çelik tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

Davacı vekili, müvekkilinin sigortalısının iş kazası nedeniyle davalıların ortakları oldukları ..... A.Ş.  ve .... ...... aleyhine Ordu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtıkları rücu davası sırasında, bu şirketin feshedildiğinin anlaşılması üzerine ihya davası açmak üzere müvekkiline süre verildiğini ileri sürerek, ..... A.Ş.nin yeniden ihyasına karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı Ordu İl Özel İdare Müdürlüğü vekili, tasfiye memurlarına sorumluluk düştüğünü savunarak, davanın reddini istemiştir.

Diğer davalılar, davaya yanıt vermemişlerdir.

Mahkemece, dosya kapsamına ve toplanan kanıtlara göre, davanın kabulüne karar verilmiştir.
   
Kararı, davalılardan Ordu İl Özel İdare Müdürlüğü vekili temyiz etmiştir.

1-Dava,ticaret sicilinden terkin edilen anonim şirket tüzel kişiliğinin yeniden ihyasına karar verilmesi istemine ilişkindir.

Dava dilekçesinde,anonim şirketin,en son ortaklarına husumet yöneltilmiştir.Oysa, bu tür davalarda husumet, terkini yapan ticaret sicil memurluğu ile şirketin son  tasfiye kuruluna yöneltilmelidir.Zira,TTK.nun 269 ncu maddesi hükmüne göre, anonim şirket, sermaye ortaklığı olup, ortakların sorumluluğu, koymadığı taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlıdır. Sermaye borçlarını ödeyen ortakların gerek şirkete ve gerekse şirketin alacaklılarına karşı şirket terkin edilmiş olsa bile herhangi bir sorumlulukları bulunmadığından, kişisel yönden takip ve dava olunamazlar.Bu itibarla, ihyası istenen şirketin ortaklarının davalı olarak gösterilmesi doğru görülmemiştir.TTK.nun 441 nci maddesi hükmü uyarınca anasözleşme ve genel kurulca ayrıca tasfiye memuru atanmadıkça tasfiye işleri yönetim kurulunca yapılacağından, şirketin ayrıca atanmış tasfiye kurulu varsa tasfiye kuruluna, yoksa önceki yönetim kurulu üyelerine husumet düşer.Dosyada mevcut sicil yazısında,davalıların şirketin terkin öncesi en son ortakları olduğu bildirilmiş olup,bu davalıların son tasfiye kurulu  ya da yönetim kurulu üyeleri olmaları olasılığı bulunduğundan,husumetin bu kesiti yönünden temsilcide hata yapıldığının kabulü gerekir. Temsilcide hata halinde ise, dava husumetten hemen red edilmemek,doğru hasma yöneltilmek üzere davacı tarafa süre verilmek ve sonucuna göre hareket edilmek gerekir.Bu itibarla,varsa son tasfiye kurulu üyelerine, yok ise son yönetim kurulu üyelerine dava dilekçesinin tebliği suretiyle,bu eksiklik giderilmelidir.

Öte yandan,husumetin diğer basamağı yönünden,davacıya ticaret sicil memurluğuna karşı dava açması için uygun bir süre verilmesi ve davanın açılması halinde açılan davanın eldeki bu dava ile HUMK.nun 45 nci maddesi hükmü uyarınca birleştirilerek yargılamanın yürütülmesi ve ortaya çıkacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekmektedir.

Bu itibarla,pasif taraf sıfatına ilişkin bu eksiklikler giderilmeden,işin esasına girilmesi doğru olmamıştır.

2-Bozma neden ve şekline göre,mümeyyiz davalı vekilinin diğer temyiz itirazlarının incelenmesine gerek görülmemiştir.

SONUÇ:Yukarıda 1 nolu bentte açıklanan nedenlerle,davalılardan mümeyyiz vekilinin husumete ilişkin temyiz itirazının kabulü ile kararın,bu davalı yararına BOZULMASINA, 2 nolu bentte açıklanan nedenle, diğer temyiz itirazlarının incelenmesine  yer olmadığına,davalı taraf Hazine olduğundan harç alınmasına mahal olmadığına, 30.01.2006 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Konuşmak için bilmek gerekir..
Hukuk Okulu


Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Ad Soyad: E-Posta:
Doğrulama:
2023-1922=? (Cevap=101):

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
880 Gösterim
Son İleti 16 Haziran 2012, 12:53:17 Cts
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL
0 Yanıt
795 Gösterim
Son İleti 16 Haziran 2012, 12:54:05 Cts
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL
0 Yanıt
1198 Gösterim
Son İleti 18 Haziran 2012, 23:51:08 Pzt
Gönderen: Site Yönetimi
0 Yanıt
766 Gösterim
Son İleti 23 Haziran 2012, 15:59:45 Cts
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL
0 Yanıt
1590 Gösterim
Son İleti 27 Haziran 2012, 23:31:48 Çrş
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL