Gönderen Konu: Hukuki Özlük Hakları  (Okunma sayısı 1158 defa)

Çevrimdışı Site Yönetimi

  • Site Yöneticisi
  • Forum Kahramanı
  • *
  • İleti: 1405
  • Karma: +12/-1
    • Profili Görüntüle
    • Hukuk Okulu
Hukuki Özlük Hakları
« : 28 Haziran 2012, 22:55:18 Prş »

YARGITAY
11. Hukuk Dairesi 2005/424 E.N , 2006/1250 K.N.

İlgili Kavramlar

HUKUKİ ÖZLÜK HAKLARI

İçtihat Metni

Taraflar arasında görülen davada Ordu Asliye 2.Hukuk Mahkemesi'nce verilen 27.09.2004 tarih ve 2004/133-2004/264 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davalılar vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

Davacı vekili, müvekkilinin davalı S.S. Ordu Fındık Satış Kooperatifi'nin 2003 yılı seçimlerinde yönetim kurulu yedek üyesi, davalı T....'in de asıl üyesi olarak seçildiğini, davalı T....'in G.... Belediyesi'nde memur olarak çalıştığını, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesi uyarınca bu göreve seçilmesinin mümkün olmadığını ileri sürerek, davalı T....'in yönetim kurulu üyeliğinin düşürülmesini, müvekkilinin yönetim kurulu asıl üyeliğine hak kazandığının tespitini, kongre tarihinden itibaren özlük haklarının tanınmasını talep ve dava etmiştir.

Davalılardan T.... Ş... ve diğer davalılar vekili davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece, toplanan kanıtlara dayanılarak, 30.11.2002 tarihli genel kurul toplantısında davalı T....'in yönetim kurulu asıl üyeliğine, davacının da 1. sırada yedek üyeliğine seçildiğini, G..... Belediyesi'nde yazı işleri görevinde bulunan davalı Talip'in 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesine göre davalının bu görevi yapamayacağı gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmiştir.

Kararı, davalılardan T.... Ş...ve diğer davalılar vekili temyiz etmiştir.

Dava, 1163 sayılı Yasa'dan kaynaklanmakta olup, yukarıda yapılan özetten de anlaşılacağı üzere davacı, davalılardan Ordu Fındık Satış Kooperatifi'nin 2003 yılında yapılan genel kurul toplantısında davalılardan T.... Ş..'in yönetim kurulu asil üyeliğine, kendisinin ise yönetim kurulu yedek üyeliğine seçildiğini, T.... Ş...'in 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi memur olması nedeniyle anılan Yasa'nın 28 nci maddesi uyarınca yönetim kurulu üyeliğine seçilemeyeceğini ileri sürerek, davalı T.... Ş...'in davalılardan Ordu Fındık Tarım Satış Kooperatifi yönetim kurulu üyeliğinin düşürülmesine, müvekkilinin yönetim kurulu asıl üyesi olmaya hak kazandığının tesbitine ve genel kurul tarihinden itibaren maddi ve hukuki özlük haklarının tanınması için işbu davayı açmıştır.

Devlet Memurları Kanunu'nun 28 nci maddesine göre memurlar ticaret ortaklıklarında müdürlük ve yönetim kurulu üyeliği yapamayacakları gibi, 4578 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun'un 8 nci maddesi uyarınca da devlet memurları yönetim kurulu üyesi olamazlar.

Bu itibarla mahkemenin bu yöne ilişkin gerekçesi yerinde ise de mahkemece, davacının ortağı bulunduğu kooperatifin yerine geçilerek davalı T.... Ş...'in üyeliğinin düşürülmesine, davacının asil üyeliği kazandığının tesbitine ve genel kurul tarihinden itibaren ( üstelik bu bakımdan davacı herhangi bir emek ve mesai harcamadığı halde) maddi ve hukuki özlük haklarının tanımasına karar verilemez. Bu itibarla mahkemece davacının talebi içerisinde davalı T.... Ş...'in seçimine ilişkin genel kurul kararının yok hükmünde olduğunun tesbiti talebinin de mevcut olduğu kabul edilerek davanın sadece bu kapsamda ve ayrıca da sadece davalı T.... Ş... ve davalı Ordu Fındık Tarım Satış Kooperatifi Müdürlüğü bakımından kabulüne karar verilmek gerekirken, diğer davalı üst birliğe yöneltilen husumetin hangi bakımdan kabul edildiğinin gerekçeleri gösterilmeden anılan davalıyı kapsayacak şekilde yazılı şekilde hüküm tesisi doğru olmamış, hükmün bu nedenle davalılar yararına bozulmasına karar vermek gerekmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle davalı T.... Ş... ve diğer davalılar vekilinin temyiz itirazlarının kabulüyle hükmün davalılar yararına BOZULMASINA, ödedikleri temyiz peşin harcın istekleri halinde temyiz edenlere iadesine, 30.01.2006 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Konuşmak için bilmek gerekir..
Hukuk Okulu


Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Ad Soyad: E-Posta:
Doğrulama:
2023-1922=? (Cevap=101):

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2894 Gösterim
Son İleti 09 Ağustos 2007, 18:53:55 Prş
Gönderen: Site Yönetimi
1 Yanıt
2549 Gösterim
Son İleti 29 Ağustos 2008, 04:09:23 Cum
Gönderen: Fatih BUDAKOĞLU
0 Yanıt
1097 Gösterim
Son İleti 11 Ocak 2012, 16:07:24 Çrş
Gönderen: SerMimar
0 Yanıt
1380 Gösterim
Son İleti 07 Temmuz 2012, 21:56:05 Cts
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL
0 Yanıt
1140 Gösterim
Son İleti 08 Temmuz 2012, 20:49:34 Paz
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL