Gönderen Konu: miras  (Okunma sayısı 2796 defa)

Çevrimdışı turkan

• Üye
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
miras
« : 28 Haziran 2011, 03:16:42 Sal »

2 erkek 1kız kardeşiz.babamız 80 yasında.ruhen ve bedenen sağlıklı.3sene önce 1er daire tapularımızı aldık.fakat oglan kardeşlerimzden biri sahtekar,dolandırıcı,sahte imza ve belge herseyi yapabilcek birisi.bizi suanda babamın bende kagıtları var diyerek tehdit ediyor.babanız öldükten sonra canınızı okuycam diyor.babamıza sordugumuzda asla böyle bir kagıdın olmadıgını söylüyor.hatırlamıyorum diyor.üstelik son 5senedir babamda bizde bu kardeşimzle konusmuyoruz.büyük ihtimalle 5sene öncesi kagıt olabilir.babamız vefat ederse hangi tarz kagıt var elinde bilmiyoruz inanmıyoruzda fakat ne olursa bizim için teklike yaratabilir.babamız vefat ederse bunun bize zararı olurmu?diger sorum ise aynı günde ve aynı saatte  hepimzin tapu dairesinde aldıgımz bu tapularımızın bu kardeşimz tarafından bozdurulması diye birşey sözkonusu olurmu ? bilgilendirirseniz cok teşekkür ederim şimdiden ..

Çevrimdışı ibreti

• Gelişen Üye
  • **
  • özgürlük HAYIR demekle başlar.
    • Profili Görüntüle
Ynt: miras
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2011, 19:17:16 Sal »
Kişilerin kişilik yapıları yasal haklarını ortadan kaldırmaz. Bu nedenle "oglan kardeşlerimzden biri sahtekar,dolandırıcı,sahte imza ve belge herseyi yapabilcek birisi" olması babanızın vefatı halinde O'nun miras haklarını da ortadan kaldırmaz.
Bu açıdan bakıldığında;
Babanızın sizlere verdiği taşınmaz mallar tapuda;
1-"hibe" işlemiyle devir-temlik edildiyse O kardeşiniz "miras sebebi ile iade davası" açabilir ve bu malları yasal miras payınıza mahsuben almadığınızı sizler ispat etmek zorunda kalırsınız.
2-"satış" olarak geçtiyse "muris muvazaasına dayalı iptal davası" açar ve o malların iştirak halinde mülkiyet hükümlerine göre terekeye geri dönüşünü sağlayabilir.

Yani babanızdan aldığınız birer taşınmazın geleceği hiç de parlak değil.
-
O kardeşinizin babanızdan aldığı kağıtlar.. imzalar vs.. konusuna gelince;
-Hukuk terminolojisinde boş kağıda imza atmaya "beyaza imza" denir. Beyaza imza atan kişi bunun sonuçlarına katlanır. Beyaza imza ancak bir inanç-güven ve akit ilişkisine dayalı olarak gerçekleşti ise bunun da yazılı delil (senet) ile ispatı gerekir ki, böylesi bir durum çok kere aleyhe sonuçlanır..

Peki ne yapılabilir?

O kardeşinizin "suanda babamın bende kagıtları var.. babanız öldükten sonra canınızı okuycam... " biçimindeki tehditlerini vakit geçirmeksizin delillendirin. Mesela sizlerden başka tanıklar huzurunda da bu tür tehditlerde bulunmasını sağlayın. Sonrasında da bu durumu etraflıca anlatan bir dilekçe ile bulunduğunuz yer Cumhuriyet Savcılığına babanızla birlikte şikayette bulunup, tanıklarınızı dinletin. Savcılık, o kardeşi de ifadeye çağıracaktır. O kerdeş elinde bir belge var ise ya bunu ortaya koyacak ve gerekçelerini, neye karşılık o imzalı belgeyi aldığını beyan edecektir.. Ya da inkar edecektir.
Belgeyi ortaya koyar ise, o belgenin iptaline yönelik olarak şimdiden dava açmanız mümkün..
Belgeyi inkar eder ise -ki muhtemelen inkar eder..- babanızın vefatı halinde ifade tarihinden öncesine ait bir belgeye dayanamayacaktır.
Avukatlık ücreti sabi-sıbyan hakkı gibidir. Ödenmez ise helak eder :)

Çevrimdışı turkan

• Üye
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2011, 03:43:37 Çrş »
arkadaşım  öncelikle bilgileriniz için sonsuz teşekkürler.anladıklarım doğrumu anlamışım;bu adamın evinde koca bir kasası var herne varsa busadan çıkarıyor.biliyoruzki karısına ve çocuklarına dahi aynı şantajları yaparak aynı evde kalıyorlar.yani herşeyi mıncık mıncık yazıyor,gizli gizli ceplere kaydediyor sesleri gizli gizli dinliyor bacalardan mikrofonlar sallıyor heryerlere işaretler koyuyor etrafa kuran-ı kerimler hediye ediyor en kötüsü süper konuşmalarla dini ilmi matematiksel konuşmalarla büyüleyip sonrada beyninde senaryolarla film üretiyor.EN İYİ EN DOĞRU EN GÜZEL KENDİSİYMİŞ HERKEZ TÜM İNSANLAR APTAL SALAK KÖTÜ VE  KURNAZMIŞ .O HERŞEYİ RAHMANİ YAPIP ALLAH BENİM AYAĞIMA GETİRDİ DEMEK Kİ HAKETTİ DEYİP APTAL OLMAKDA GÜNAH ALLAHDA APTAL KULU SEVMEZMİŞ.TAMAMEN PİSİKOPAT DÜŞÜNCELER KENDİ SORUYOR KENDİ CEVAPLIYOR KENDİSİ CEZALAR KESİP ALLAH BANA NASİP ETTİ DİYOR. NEYSE DAHADA KÖTÜSÜ BAKIP KONUŞAN HERKEZİ MEST EDİYOR AĞLIYOR SIZLIYOR KURANDAN FİZİKTEN ÖRNEKLER VERİP TOPLUMA HOCA OLMA KONUMUNDA NEREDEYSE.ŞUANDA FELÇ ELİ KOLU SAKAT AMA İHTİYAÇLARINI GÖRÜYOR.ÜZTÜNE GİDİLDİĞİNDE BAYILIYOR MİLLETİ SORUMLU TUTUP AMBULANSLAR ÇAĞIRIYOR KISACASI MİLLET BULAŞMAYADA KORKUYOR.KARISINA DAHİ BAŞIMA BİŞEY GELİRSE SORUMLUSUSUN DEYİP KAĞITLAR YAZMIŞ.NAPICAMIZI ŞAŞIRDIK.EVİNE KOCA BİR HUKUK KİTABI ALMIŞ ONA BAKIP BAKIP BİŞEYLER YAPIYOR.ÜNÜVERSİTEDEN DE ATILMIŞ ZARRAF DÜKKANI VARDI KAPATMIŞ FELÇLİ FELÇLİ EVDE PLANLAR YAPIYOR SENARYOLAR YAZIYOR MAHKEMELERDE YALAN YANLIŞ KONUŞMALAR YAPIP AİLESİNİDE ŞAHİT YAZDIRIP KURTULUYOR.komşularlada mahalleylede aynı durumda.herkez acıyor haline ama o-bana saygı duyuyorlar ben büyük adamım diyor.kafası zehir gibi çalışıyor.başına gelen felaketlere bile allah beni seviyor bu hastalığın karşılığı 5 kat cennetmiş deyip 3 ay oruca bedelmiş deyip deyip gurur duyuyor.ben anlamadım napıcaz.                                                         
           mirasa gelince aynı gün aynı saatte ayrı arabalarla gidip tapu dairesinde tek tek tapularımızı aldık.o zaten felçten yeni çıkmış koltuk altı değnekleri ile ailesiyle birlikte gelmişti.babamızda bizlerle diğer kardeşimiz ist.da olduğu için onun avukatı vekaleti ile tapularımızı almıştık.babamız hepimizi satış olarak göstermiş.ayrı ayrı herkez tapusunu aldı.yani aslında şuana kadar hiç sorun yaşamadık.ama etraftaki tanıdıklar bu çocuğun huyunu bildikleri için -çok kurnaz babanızın ölmesini bekliyor.- hapiniz tapularınızı alsanız dahi satış dahi gösterilse tapular bozulabiliyormuş.BU NASIL ŞEYDİR.KANUNLAR KÖTÜYE GÖREMİ? BUNUN SON NOKTASI NEDİR?TANİ İNSANIN RESMİ DEVLET DAİRESİNDE TARAFLAR ORADA HEKEZİN HUZURUNDA HERKEZİN AKLI BAŞINDAYKEN ALINMIŞ OLMASINA RAĞMEN SONRA KAVGA EDİNCE -BEN SANA KÜSTÜM VER OYUNCAĞIMI GİBİ OLABİLİRMİ?OZAMAN TİCARETTE DÜNYADA SİSTEM DOĞRU NEDİR?
KAĞIT VE SAHTE BELGE İÇİN ADLİYEDE NEREYE MÜRACAT ETMELİYİZ?BABAMIZ 80 YAŞINDA HAYATTAYKEN GİZLİ SAKLI NEVARSA ÇIKSIN İSTİYORUZ.
TAPULAR İÇİN ŞU SATTEN SONRA NE YAPARSAK "TAPU GİBİ" TAPUMUZ OLUR.AYRICA BABAMIZIN ÖLENE KADAR KULLANIMI BENİM BEN ÖLDÜKTEN TAPULAR ELİNİZDE ZATEN DİYE "ŞERH" KOYDURMUŞTU.ŞUANDAN İTİBAREN NE YAPARSAK TAPULARIMIZ GERÇEK TAPUMUZ OLUR.KARDEŞLERİMİZDEN BİRİSİ MENKULUNÜ SATMAK İSTİYOR BABAMIZDA İZİN VERİYOR. BUDURUMUN DİĞERLERİNE YADA KENDİNE ZARARI VARMIDIR?BABA ÖLDÜKTEN SONRA ZARARI OLURMU?YANİ HERKEZ BU ŞERH Lİ TAPULARI SATAMAZMI?YADA ÇOCUKLARIMIZA BAĞIŞLAYAMAZMIYIZ DEDE MİRASI YABAN ELE GİTMESİN DİYE.TAPULARIMIZDA KENDİ TASARRUFUMUZ YOKMU?
DAHA AÇIK BİZİM GİBİİ CAHİL İNSANLARIN ANLIYCAĞI DİLDEN ANLATIRSANIZ MİNNETTAR KALIRIZ SONSUZ DUACINIZZ.TEŞEKKÜRLER.                               

Çevrimdışı turkan

• Üye
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2011, 04:23:04 Çrş »
anlamak istediğim şu; "tapusu bende kardeşim" denilen olay yani sağlam, kendine ait olmuş, kimsenin halel getiremiyeceği, bir miras tapusu nasıl alınır??? ben kızıma ve oğluma, ileride kimsenin dokunamıyacağı ,2 kardeşin dahi ilerde, ele karışıp, yada şeytana uyup, kardeşlerin birbrlerinin mallarına göz dikemiyeceği, herkezin, nasibini, hakkını, yada doğru olarak verilmiş adaletli paylaştırdığım haklarına göz dikemiyeceği miras nasıl bırakırım??? bozdurulamayan kandırılamıyan kötülüğe kötülere kapalı miras, öldüğümde huzur içinde olacağım, tapularımı nasıl evlatlarıma miras bırakmalı  ne yapmalıyım.farzedelim kızım akli dengesi hafif sıkıntılı.birde oğlum var.oğlum alkolik.2 dairem var. oğlum evlendi.gelinim hayırsız.ben ölünce kızım onlara kalıcak.kızımı ileride kandırırlar tapusunu elinden alırlar sokağa atarlarsa ki öyle görünüyor ben kızıma nasıl bir tapu vermeliyim.gelin benim ölmemi bekliyor.yani bozulmaz olasıca "bozulmayan tapu" nasıl yapılmalı.ölenler nasıl huzur bulmalı? haksızlıkların önüne nasıl geçilmeli? herşey hep öbür dünyaya mı bırakmalı.ahirette herkez hak peşindemi koşacak? haksızlıkları adaletsizlikleri kim nasıl önleyecek?dünyada yapılacak şeyler nedir? kanunlar adı üstünde "KANUN" nedir?günahı kimin?göz göre göre günahkarlara kanun bir önlem almıyormu?

Çevrimdışı turkan

• Üye
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2011, 04:33:10 Çrş »
her yerde sağlık kontrolleri yapılp, mabesa kameraları takılıyorsa niçin ; tapu almak ,vernek için sağlık kontrolleri yapılp kamerayla görüntüler alınmıyor???yazık diilmi bu insanlara tarla başında birbirlerini vuruyorlar kanlar akıyor.resmi dairelere niçin kameralar konulup arşivlerde saklanmyor? evlenmek için sağlık belgesi ehliyet için sağlık kontrolleri iş için sağlık kontrolleri yapılıyorda kayıt altına alınıyorda bukadar teknoloji tapu dairelerinde niçin kullanılmıyor???

Çevrimdışı turkan

• Üye
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2011, 04:45:33 Çrş »
yollara, kafelere, mobesa kameraları takılıyor da, TAPU DAİRELERİNE NİÇİN MOBESA KAMERALARI TAKILIP KANIT OLARAK ARŞİVLERDE SAKLANMIYOR? YA DA; KİŞİLERE SAKLAMAK VE İSPAT ETMEK ÜZERE VERİLMİYOR?
    AYRICA İŞ MÜRACATINDA, EVLİLİK MÜRACATINDA, EHLİYET ALIR İKEN DAHİ "SAĞLIK KONTRELLEİ YEPILIP SAĞLAM RAPORU ALINIYORDA  TAPU DAİRELERİNDE NİÇİN SAĞLIK RAPORU İSTENMİYOR. evlatlar yaşlı başlı analarını babalarını kandırıp "sağlığı aklı yerinde değildir diyerek doktorlara paralar veriliyor.sahte belgeler yapılıyor.en baştan heyet raporu istense tapuda imzalar atılırken kameralar delil olrak şahitlendirilse haksızlıkların önüne bir nebze olsun gelemez mi???

Çevrimdışı ibreti

• Gelişen Üye
  • **
  • özgürlük HAYIR demekle başlar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Haziran 2011, 14:33:22 Çrş »
Merhaba,.. İletişim ve hukuk eğitimi aldım. Sekiz sene gazetecilik yaptıktan sonra 96'dan bu yana halen devamla avukatlık yapıyorum.

Burada da sizlere elden geldiğince ve zamanım elverdiği ölçüler içinde meccanen yardımcı olmaya çabalıyorum. Sorularınızı abartısız-uygun dil kullanarak ve sadeleştirerek sorarsanız bir yığın yazının arasından sizin sorununuzu ayıklamak zorunda kalmadan kolayca cevap vermiş olurum. Böylesi hem size hem de bana yararlı olur.
-
Babanız ölümünden evvel mirasını taksim etmek istiyor ise bunun yolu elbette var. Hem bir yığın merasime de ihtiyaç yok bunun için.
Miras bırakacak olan kişi kendi sağlığında tüm müstakbel mirasçılarının ve kendisinin katılımı ile yapacağı MİRAS TAKSİM SÖZLEŞMESİ ile kime nereyi verdiğini belirler ve sözleşmeye katılan miras bırakan ve mirasçılar bu sözleşmeyi birlikte imza altına alırlar. Bu sözleşme için ADİ YAZILI BİÇİM yeterli olup, noter vb.. resmi kurumlara ihtiyaç bulunmamaktadır. Miras Taksim Sözleşmesi yapıldıktan sonra, o sözleşme şartlarının yerine getrilmesi amacı ile tapuda devirler yapılır ve herkes tapusunu alır. Tapuda yapılan sözleşmenin HİBE biçiminde olması amaca en uygun olanıdır. Ancak, satış biçiminde gösterilir ise de sorun oluşturacak bir durum yoktur. Bu sözleşmede miras bırakan (babanız), tam mülkiyetin ölümle gerçekleşmesini düşünebilir. Bunun için de intifa (yararlanma) hakkını kendi üzerinde tutup, çıplak mülkiyeti devir eder. İntifa hakkı kişiye bağlı haklardan olup, ölümle son bulacağından babanızın vefatı ile birlikte tüm mirasçıların mülkiyet hakkı TAM MÜLKİYET haline gelir.
Avukatlık ücreti sabi-sıbyan hakkı gibidir. Ödenmez ise helak eder :)

Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Ad Soyad: E-Posta:
Doğrulama:
2023-1922=? (Cevap=101):