Gönderen Konu: Kooperatifte "Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar..."  (Okunma sayısı 689 defa)

Çevrimdışı idealhukuk

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 1
  • Karma: +0/-0
    • Profili Görüntüle

2 yıl önce A**** D**** tarafından  kurası çekilmiş bir kooperatif hissesi devralınmıştır. Satan şahıs G*****  U****,  kooperatif üyelerinin birer hissesi dışında kooperatife ait 6 adet hissenin daha bulunduğunu, daireler tamamlandıktan sonra bu hisselerin satılıp üyelere paylaştırılacağını A**** D**** ‘nin de kooperatif üyesi olarak bu satıştan pay alacağını belirtmiştir.  Ancak satan şahıs devrettiği 8. Kat 16 nolu daire hissesi dışında 2. ve 5. katlarda 2 hissesinin daha olduğunu, karışıklık olmaması için devir sözleşmesine ek olarak aşağıdaki protokolün düzenlenmesini istemiş, A**** D**** ‘de iyi niyetle kabul etmiştir.

“… noterden yapılan devir sözleşmesine ilaveten bu protokol düzenlenmiştir. Bahse konu devir işlemi sadece 8. Kat 16 nolu daire için geçerlidir. Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar G*****  U****’ya aittir. Devir alan bu paylardan hak iddia edemez. ”
Ancak G*****  U****’nun kooperatifte başka bir hissesi bulunmadığı  A**** D**** ‘ye 8. Kat 16 nolu daireyi devretmesiyle kooperatife olan üyeliğinin sonlandığı ortaya çıkmıştır.

Şu anda G*****  U**** kooperatif üyesi olmadığı halde protokole dayanarak ortak olan 6 dairedeki haklarını devretmediğini, bu dairelerin satışından  A**** D****’nin hiçbir hak talep edemeyeceğini ödemenin kendisine yapılması gerektiğini iddia etmektedir.
A**** D**** “Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki ” cümlesini 2. ve 5. katlarda olduğu iddia edilen diğer hisseler olarak anlamıştır.
G*****  U**** ise ortak 6 hissenin kastedildiğini iddia etmektedir.

Geçen 2 yıl içinde A**** D****  kooperatif aidatlarını ve evlerin tamamlanması için istenen tüm ek ödeme ve masrafları ödemiştir. Ortak dairelerin masrafları da bu ödemelerden karşılanmıştır.
G*****  U**** ise hiçbir aidat veya masraf ödemesi yapmamıştır.

 Noterden yapılan hisse devri sözleşmesinde “8. Kat 16 nolu daireye ait hissemin tamamını bütün aktif ve pasifi ile birlikte devir alan A**** D****’ye  devir ettim” yazmaktadır. Bu durumda ek  Protokolde yer alan  “Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki ” cümlesi hukuki olarak nasıl yorumlanır?  Bu daireyi devretmiş, bu dairenin haklarını da devretmiş ancak başka daire varsa onun haklarını devretmemiş anlamına mı gelir yoksa sadece daireyi devretmiş ama dairenin ortak dairelerdeki haklarını devretmemiş olarak mı anlaşılır?
İlginize Teşekkürler…


Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Ad Soyad: E-Posta:
Doğrulama:
2023-1922=? (Cevap=101):