Gönderen Konu: idari davalarda zaman aşımı varmıdır?  (Okunma sayısı 9262 defa)

Çevrimdışı alex86_11

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 24
 • Karma: +1/-0
  • Profili Görüntüle
idari davalarda zaman aşımı varmıdır?
« : 03 Ocak 2012, 15:48:58 Sal »

slm arkadaşlar idari davalarda zaman aşımı var mıdır? İdari davayı kazanırsam tazminat davası açabilir miyim açarsam üst ve alt sınır ne kadar olur? yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı M. Kazım Deniz

 • MUSTAFA KAZIM DENİZ
 • Üye
 • Tam Üye
 • *
 • İleti: 203
 • Karma: +5/-0
  • Profili Görüntüle
Ynt: idari davalarda zaman aşımı varmıdır?
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2012, 18:40:13 Cts »
EVET  SÜRE VARDIR;TAM YARGI(TAZMİNAT)DAVALARINDA İDARİ İŞLEMİN RESMEN ÖĞRENİLMESİNDEN İTİBAREN 30 GÜN,İPTAL DAVALARINDA İSE 60  GÜNDÜR.

Çevrimdışı alex86_11

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 24
 • Karma: +1/-0
  • Profili Görüntüle
Ynt: idari davalarda zaman aşımı varmıdır?
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2012, 14:03:25 Pzt »
mahkeme  süreci devam ederken zaman aşımı süresi varmıdır? Ceza davalarında var ya danıştay/yargıtayda basından duyduğumuz kadar zaman aşımına uğruyor  o şekilde sormuştum soruyu cevaplayacak arkadaşlara  şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı ibrahimayk

 • Moderator
 • Tam Üye
 • *
 • İleti: 381
 • Karma: +9/-0
  • Profili Görüntüle
Ynt: idari davalarda zaman aşımı varmıdır?
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2012, 13:05:05 Çrş »

HUKUK USULÜ MUHAKEMELERİ KANUNU İLE VERGİ USUL KANUNUNUN UYGULANACAĞI HALLER

MADDE 31 - 1. Bu Kanunda hüküm bulunmayan hususlarda; hâkimin davaya bakmaktan memnuiyeti ve reddi ehliyet, üçüncü şahısların davaya katılması, davanın ihbarı, tarafların vekilleri, feragat ve kabul, teminat, mukabil dava, bilirkişi, keşif, delillerin tespiti, yargılama giderleri, adlî yardım hallerinde ve duruşma sırasında tarafların mahkemenin sukûnunu ve inzibatını bozacak hareketlerine karşı yapılacak işlemlerde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu hükümleri uygulanır. (Değişik cümle: 4001 - 10.6.1994 / m.14) Ancak, davanın ihbarı ve bilirkişi seçimi Danıştay, mahkeme veya hakim tarafından re'sen yapılır.

2. Bu Kanun ve yukarıdaki fıkra uyarınca Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa atıfta bulunulan haller saklı kalmak üzere, vergi uyuşmazlıklarının çözümünde Vergi Usul Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

İlamların icrası 10 yılda yapılmalıdır.BK 125 10 yıl zamanaşımı süresi kıyasen uygulanabilir.


DAVA AÇMA SÜRESİ

MADDE 7 - 1. Dava açma süresi, özel kanunlarında ayrı süre gösterilmeyen hallerde Danıştayda ve idare mahkemelerinde altmış ve vergi mahkemelerinde otuz gündür.

2. Bu süreler

a) İdari uyuşmazlıklarda; yazılı bildirimin yapıldığı,

b) Vergi, resim ve harçlar ile benzeri mali yükümler ve bunların zam ve cezalarından doğan uyuşmazlıklarda: Tahakkuku tahsile bağlı olan vergilerde tahsilatın; tebliğ yapılan hallerde veya tebliğ yerine geçen işlemlerde tebliğin; tevkif yoluyla alınan vergilerde istihkak sahiplerine ödemenin; tescile bağlı vergilerde tescilin yapıldığı ve idarenin dava açması gereken konularda ise ilgili merci veya komisyon kararının idareye geldiği; Tarihi izleyen günden başlar.

3. Adresleri belli olmayanlara özel kanunlarındaki hükümlere göre ilan yoluyla bildirim yapılan hallerde, özel kanununda aksine bir hüküm bulunmadıkça süre, son ilan tarihini izleyen günden itibaren onbeş gün sonra işlemeye başlar.

4. İlanı gereken düzenleyici işlemlerde dava süresi, ilan tarihini izleyen günden itibaren başlar. Ancak bu işlemlerin uygulanması üzerine ilgililer, düzenleyici işlem veya uygulanan işlem yahut her ikisi aleyhine birden dava açabilirler. Düzenleyici işlemin iptal edilmemiş olması bu düzenlemeye dayalı işlemin iptaline engel olmaz.


DOĞRUDAN DOĞRUYA TAM YARGI DAVASI AÇILMASI
MADDE 13 - 1. İdari eylemlerden hakları ihlal edilmiş olanların idari dava açmadan önce, bu eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka süretle öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl ve her halde eylem tarihinden itibaren beş yıl içinde ilgili idareye başvurarak haklarının yerine getirilmesini istemeleri gereklidir. Bu isteklerin kısmen veya tamamen reddi halinde, bu konudaki işlemin tebliğini izleyen günden itibaren veya istek hakkında altmış gün içinde cevap verilmediği takdirde bu sürenin bittiği tarihten itibaren, dava süresi içinde dava açılabilir.

KARARLARIN SONUÇLARI

MADDE 28 - 1. (Değişik: 4001 - 10.6.1994) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. Ancak, haciz veya ihtiyati haciz uygulamaları ile ilgili davalarda verilen kararlar hakkında bu kararların kesinleşmesinden sonra idarece işlem tesis edilir.

2. (Değişik: 4001 - 10.6.1994) Tam yargı davaları hakkındaki kararlardan belli bir miktarı içerenler genel hükümler dairesinde infaz ve icra olunur.

3. Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemeleri kararlarına göre işlem tesis edilmeyen veya eylemde bulunulmayan hallerde idare aleyhine Danıştay ve ilgili idari mahkemede maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

4. Mahkeme kararlarının otuz gün (*) içinde kamu görevlilerince kasten yerine getirilmemesi halinde ilgili, idare aleyhine dava açabileceği gibi, kararı yerine getirmeyen kamu görevlisi aleyhine de tazminat davası açılabilir.
_____

(*) Fıkradaki ''altmış'' kelimesi, 10 Haziran 1994 tarih ve 4001 sayılı Kanunun 13. maddesiyle, ''otuz'' olarak değiştirilmiştir.
_____

5. Vergi uyuşmazlıklarına ilişkin mahkeme kararlarının idareye tebliğinden sonra bu kararlara göre tespit edilecek vergi, resim, harçlar ve benzeri mali yükümler ile zam ve cezaların miktarı ilgili idarece mükellefe bildirilir.

6. Tazminat ve vergi davalarında kararın idareye tebliğinden itibaren infazın gecikmesi sebebiyle idarece kanuni gecikme faizi ödenir.

Paylaşmak en büyük erdemdir.


Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Ad Soyad: E-Posta:
Doğrulama:
2023-1922=? (Cevap=101):

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
1537 Gösterim
Son İleti 12 Kasım 2011, 01:01:35 Cts
Gönderen: M. Kazım Deniz
11 Yanıt
8368 Gösterim
Son İleti 21 Mayıs 2012, 14:54:21 Pzt
Gönderen: ibrahimayk
0 Yanıt
949 Gösterim
Son İleti 26 Mayıs 2012, 22:52:47 Cts
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL
0 Yanıt
1055 Gösterim
Son İleti 26 Mayıs 2012, 22:54:07 Cts
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL
0 Yanıt
1646 Gösterim
Son İleti 13 Temmuz 2012, 00:04:00 Cum
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL