Gönderen Konu: Noterlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler  (Okunma sayısı 9817 defa)

Çevrimdışı Site Yönetimi

  • Site Yöneticisi
  • Forum Kahramanı
  • *
  • İleti: 1405
  • Karma: +12/-1
    • Profili Görüntüle
    • Hukuk Okulu
Noterlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler
« : 15 Eylül 2007, 17:50:27 Cts »

SERBEST ,KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN  AVUKATLAR VE HAKİM ADAYLARI İÇİN  NOTERLİK STAJINDAN BAĞIŞIKLI OLARAK “NOTERLİK BELGESİ” ALMAK İSTEYENLERİN VERECEKLERİ BELGELER

1.  Nüfus cüzdanı örneği. (Nüfus Müdürlüğünden veya noterden onaylı)

2.  Ad ve soyad değişikliği varsa, bu hususu gösteren belgenin aslı veya noterden onaylı örneği.

3.  Hukuk Fakültesi diploma veya çıkış belgesi, eğer şahıs Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında ki bir fakülteden mezun olmuş ise YÖK tarafından düzenlenmiş denklik belgesi (İlgili fakülte, YÖK veya noter onaylı)

4.    Hükümlülüğünün bulunmadığına dair Cumhuriyet Başsavcılığından alınmış belge. (18 yaşından sonra Ad,  Soyad, doğum tarihi ve evlenme nedeniyle soyadı değişikliği gibi sabıka kaydı çıkarılmasına esas nüfus bilgilerinde değişiklik olduğu takdirde, önceki bilgilere göre alınmış sabıka kaydının da eklenmesi. )

5.     Noterlik görevini devamlı ve gereği gibi yapmaya engel vücut veya akılca malül olunmadığını açıkca gösterir, resmi tabib, sağlık ocağı veya hastaneden alınacak SAĞLIK RAPORU.

6.      İkamet adresi ve  telefon numarası  (Beyan şeklinde)

7.   Halen kayıtlı bulunduğu (Kaydını sildirmiş ise daha önce kayıtlı bulunduğu) barodan alınacak, bilfiil yapılan avukatlık müddetini ve hakkında disiplin takibatı bulunup bulunmadığını gösterir belge.

8. Başka bir kurumda çalışıyor ise, sicil özeti veya hizmet belgesi, ayrıca hakkında halen siciline geçmeyen ceza veya disiplin yönünden soruşturma yada kovuşturma bulunup bulunmadığını gösterir belge.

 9.      Avukatlık ruhsatnamesi örneği. (Noterden, Türkiye Barolar Birliğinden veya ilgili Barodan onaylı)

10. 1512 sayılı Noterlik Kanununun 7 nci maddesinin 6,7,8,9,10 ve 11. bentlerindeki yasakların kendisinde bulunmadığına dair ekli örneğe uygun olarak düzenleyip ilgilisince imzalanmış BEYANNAME.

11. 4 adet (4x6) ebadında mutlaka renkli, cübbesiz, bayanlarda usulune uygun, erkeklerde ceket ve kravatlı çektirilmiş vesikalık fotoğraf.

12. Noterlik belgesi verilmesi isteğini kapsayan ve Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğüne hitaben yazılmış imzalı DİLEKÇE.

 * Noterlik Belgesi Başvurusu hakkında bilgi alabilmek için  0 312 414 75 04  numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 * Ankara'dan başvuran müracaat sahipleri başvurudan 30 gün sonra belgelerini bizzat müracaat ederek Genel    Müdürlüğümüzden alabilirler.

 
HAKİM VE CUMHURİYET SAVCILARI İÇİN NOTERLİK STAJINDAN BAĞIŞIKLI OLARAK  “NOTERLİK  BELGESİ” ALMAK İSTEYENLERİN VERECEKLERİ BELGELER

 
1.      Nüfus cüzdanı örneği. (Nüfus Müdürlüğünden veya noterden onaylı)

2.      Ad ve soyad değişikliği varsa, bu hususu gösteren belgenin aslı veya noterden onaylı örneği.

3.      1512 Noterlik Kanununun 7. Maddesinin 6,7,8,9,10 ve 11. bentlerindeki yasakların kendisinde bulunmadığına dair ekli numuneye uygun olarak düzenleyip ilgilisince imzalanmış BEYANNAME

4.      4 adet (4x6) ebadında mutlaka renkli, cübbesiz, bayanlarda usulune uygun, erkeklerde ceket ve kravatlı çektirilmiş vesikalık fotoğraf.

5.  İdari Yargı Hakim ve Savcıları için Hukuk Fakültesi diploma ve çıkış belgesinin bir sureti (ilgili fakülte veya noter onaylı)

6.      Noterlik Belgesi verilmesi istemini kapsayan ve Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğüne hitaben yazılmış imzalı DİLEKÇE.

 * Ankara'dan başvuran müracaat sahipleri başvurudan 20 gün sonra belgelerini bizzat müracaat ederek Genel     Müdürlüğümüzden alabilirler.

 
BEYANNAME

              1512 sayılı Noterlik Kanunu hükümlerine göre, noterliğe engel bir halim olmadığını, gerek cezai ve gerekse inzibati bir karar sonucu hakim, savcı, avukat ve memur olma niteliğini kaybetmediğimi mesleğin vakar ve haysiyetiyle bağdaşmayan herhangi bir meşgalede bulunmadığımı, mahkeme kararı ile tasarruf ehliyetimin sınırlandırılmış bulunmadığını, hakkımda aciz vesikası veya iflas kararı verilmemiş olduğunu beyan ederim.     /      /       2007

Adı ve Soyadı

İmza
Konuşmak için bilmek gerekir..
Hukuk Okulu


Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Ad Soyad: E-Posta:
Doğrulama:
2023-1922=? (Cevap=101):

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
15068 Gösterim
Son İleti 15 Eylül 2007, 17:23:41 Cts
Gönderen: Site Yönetimi
0 Yanıt
2728 Gösterim
Son İleti 15 Eylül 2007, 17:28:22 Cts
Gönderen: Site Yönetimi
0 Yanıt
7348 Gösterim
Son İleti 15 Eylül 2007, 17:32:50 Cts
Gönderen: Site Yönetimi
0 Yanıt
3819 Gösterim
Son İleti 03 Ağustos 2011, 01:38:25 Çrş
Gönderen: avukatX
0 Yanıt
1268 Gösterim
Son İleti 02 Haziran 2012, 13:19:55 Cts
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL