Gönderen Konu: SÖZLEŞMELERDE ŞEKİL KAVRAMI NEDİR?  (Okunma sayısı 38650 defa)

Çevrimdışı Fatih BUDAKOĞLU

  • Stj. Avukat
  • Gelişen Üye
  • *****
  • İleti: 72
  • Karma: +0/-0
    • Profili Görüntüle
SÖZLEŞMELERDE ŞEKİL KAVRAMI NEDİR?
« : 30 Ağustos 2008, 20:24:49 Cts »

SÖZLEŞMELERDE ŞEKİL KAVRAMI NEDİR?


Şekil iradenin belli bir tarzda yada belli vasıtalarla açıklanmasıdır. Borçlar hukukunda sözleşme serbestisi vardır. Kişiler sözleşme yaparlarken iradelerini yazılı yada sözlü, sarih yada örtük açıklayabilirler. Bazı sözleşmelerin geçerli olarak doğabilmesi yada mahkemede ispat olunabilmesi çeşitli şekil şartlarına bağlanmış bulunabilmektedir.

1-Şekil Kavramının Çeşitli Anlamları Vardır:

a)Geçerlilik(Sıhhat, Muteberlik) Şekli: Bir sözleşmenin hüküm ve sonuçlarını geçerli olarak doğurabilmesi için gerekli olan şekil şartına geçerlilik şekli denir. Kanuni geçerlilik şartı bir sözleşmenin geçerli olarak doğabilmesi için uyulması gereken şeklin bizzat kanunda düzenlenmiş olmasıdır. Taraflarca aksi kararlaştırılamaz, bu şekle uyulmadıkça yapılan işlemler geçerli olmaz. Tarafların istedikleri gibi bir geçerlilik şartı belirleyebildikleri durumda iradi geçerlilik şartı söz konusu olur. Kanuni yada iradi geçerlilik şekline uymamanın yaptırımı mutlak butlandır. Yapılan sözleşme baştan itibaren ve kendiliğinden geçersiz kalır. Bir sözleşmenin geçerlilik şekline aykırılık taşımasına şekil noksanı denir. Şekil noksanını bildiği halde ifada bulunan taraf yaptığı edimin iadesini talep edemez, bu ifa bağışlama niteliğindedir. Şekil noksanı nedeniyle zarar uğrayan taraf şekil noksanının oluşmasında kusuru olan taraftan bu zararının tazmin edilmesini talep edebilir. Şekil noksanı iddiası ilgili kişiler tarafından ileri sürülebilir, hakim tarafından da re’sen dikkate alınır.

b)İspat Şekli: 40 milyon ve üzeri borç ilişkilerinin varlığı ancak yazılı belge ile ispat olunabilir. İspat şekline uyulmamış olmasının yaptırımı işlemin mahkeme aşamasında ispat edilememesidir.(Kardeşler arasında yazılı delil aranmıyor, tanık yeterlidir.)

2-Kanuni Geçerlilik Şeklinin Çeşitleri

a)Yazılı Geçerlilik Şekli: Yazılı şekilde iradeler yazılı biçimde beyan edilerek beyan sahibi tarafından metnin altının imzalanması suretiyle açıklanır. Tarafların sözleşmeyi kendi aralarında yazılı olarak tanzim etmeleri halinde “adi yazılı şekil” resmi bir memur huzurunda tanzim ettirmeleri halinde ise “resmi yazılı şekil” söz konusu olur.

b)Resmi Şekil: Hukuki işlemin yazılı yapılmasında bir resmi makamın katılımı söz konusudur. Resmi şekilde icra edilen hukuki işlemler kural olarak noterler tarafından yapılırlar. Kanunda gösterilen istisnai durumlarda ise tapu sicil memur ve muhafızları ve sulh hakimi yetkilidir.

Gayrimenkullerle ilgili ayni hak işlemlerinde TAPU SİCİL MEMURU yetkilidir.

Gayrimenkul satım sözleşmesinde tapu memuru yetkilidir..

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinde noterler yetkilidir.


3-Tescil ve İlan: Bir hukuki işlemin sonuçlarını doğurması kanunen devlet tarafından tutulan bir sicile bu işlemin kaydedilmesine bağlanmış ise söz konusu olan şekle ve bunun için yapılan kayıt düşme işine “tescil” denir. Bir takım hukuki işlemler ise geçerlilik şartı olarak muhtelif vasıtalarla kamuya ilan edilmeye bağlanmıştır.

4-Sözleşme Serbestisi

a)Kanuna Aykırılık: Kişiler sözleşme yaparken kanunun emredici hükümlerine aykırı hususlar kararlaştıramazlar.

b)Kamu Düzenine Aykırılık: Kamu düzenine aykırı hükümler içeren bir akit yapmaları halinde söz konusu akit geçerli olmayacaktır.

c)Şahsiyet Haklarına Aykırılık: Bir kimsenin kendi rızası ile dahi olsa şahsiyet haklarından feragat etmesi, bu haklarına aykırı hükümler içeren sözleşmelere taraf olması mümkün değildir.

d)Ahlaka ve Adaba Aykırılık: Konusu yada amacı toplum tarafından kabul edilen genel ahlak anlayışına aykırı düşen sözleşmeler hukuken geçerli olamazlar.

e)Edimin Konusunun İmkansız Olması: Edimin konusunun objektif olarak imkansız olması sözleşme serbestisi sınırlarına aykırılık teşkil eder.

5-Sözleşme Sınırlarının Aşılması: Sözleşme serbestisinin sınırlarının aşılması halinde akit mutlak butlan yaptırımı ile geçersiz kalır. Bir yada birkaç madde sınırlara aykırı ise sadece bu maddeler geçersiz kalır.(Kısmi Butlan)
STAJYER AVUKAT FATİH BUDAKOĞLU


Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Ad Soyad: E-Posta:
Doğrulama:
2023-1922=? (Cevap=101):

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
3901 Gösterim
Son İleti 29 Temmuz 2007, 17:13:22 Paz
Gönderen: Site Yönetimi
0 Yanıt
7299 Gösterim
Son İleti 30 Ağustos 2008, 00:25:38 Cts
Gönderen: Fatih BUDAKOĞLU