Gönderen Konu: Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini Garanti Sigorta Fonu karşılıyor.  (Okunma sayısı 3964 defa)

Çevrimdışı Fatih BUDAKOĞLU

  • Stj. Avukat
  • Gelişen Üye
  • *****
  • İleti: 72
  • Karma: +0/-0
    • Profili Görüntüle

  :o

Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini Garanti Sigorta Fonu karşılıyor, ama bilen yok Garanti Sigorta Fonu Genel Sekreteri Kongar: "Kaza geçiren sigortasızların masrafını, başvuranlara veriyoruz. Ama kimse bilmediği için parasını alan yok. Fon''da 110 trilyon lira birikti. Trafik kazası geçiren vatandaşların tedavi masrafları ile ölüm giderlerini karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu''nun hesabında 110 trilyon lira birikti ama vatandaş parasızlıktan hastane kapısında can veriyor Trafik kazalarında yaralanan ya da ölen sigortasız vatandaşların milyarlarca lira tutan tedavi veya cenaze masraflarını karşılamak için kurulan

Garanti Sigorta Fonu''nda tam 110 trilyon lira birikti; çünkü
uygulamadan kimsenin haberi yok. Sağlık Bakanlığı''nın hastane
yönetimlerini bilgilendirmemesi ve vatandaşların da kanunları
yeterince bilmemesi nedeniyle fona herhangi başvuru lmazken, çok sayıda parasız vatandaş hastane kapılarında can veriyor. Fondan sorumlu Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Bilge Kongar, "Trafik kazası geçiren sigortasız tüm vatandaşlar başvurup tüm masraflarını bizden alabilirler" dedi.

Kaza geçiren parasız vatandaşların çok zor durumda kaldığını belirten Kongar, "Hem bakanlığın hem de vatandaşların kanunu bilmesi gerekiyor. Ancak ne Sağlık Bakanlığı uyarıyor ne de vatandaşlar bunu biliyor.

Bu yüzden fonu her biri 20- dosya ile gelen uyanık avukatlar kullanıyor" diyor. Kongar, 450 milyar ve yeni primleri faizle değerlendirdikleri için 110 trilyona ulaşıldığını belirterek şunları söyledi: "Devlet Ziraat Bankası''nda faizsiz tutuyordu. Biz ise faizde tutuyoruz. Para çoğalınca bunu alıp oraya buraya vermek; peşkeş çekmek istiyorlar. Biz ise
kazalarda mağdur olanlar gelip alsın diyoruz. Duyurular, açıklamalar yapıyoruz. Fakat vatandaşın haberi yok." Kongar bu konuda açıklamalar yapan Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş''a yanıt olarak da "Durmuş''un dediği gibi devlette biriken fonu kimsenin yediği yok. Bakan önce kanunu okuyup personelini bilgilendirseydi vatandaşlar bu fonu kullanırlardı" diye konuştu. Sigortası olmayanların masrafları karşılanıyor

1991 yılında Hazine Müsteşarlığı bünyesinde kurulan Garanti Fonu, 1998''in sonuna kadar Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü bünyesinde kaldı.Amacı, trafik sigortası olmayan araçların meydana getirdiği yaralama ve ölüm masraflarını karşılamak. Plakası belirsiz araçların verdiği zarar da karşılanıyor. Fonun kaynağını trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan kesilen pay oluşturuyor. Trafik sigortası yapan sigortalıların trafik primi içinde ödedikleri paranın yüzde 2''si ve yüzde 1''i sigorta şirketlerinin öz kaynaklarından karşılanıyor. Karayolları Trafik Sigortası Kanunu gereği eğer kaza yapan araç sigortalı ise, kaza sonucu yaralanan>veya ölen kişilerin masrafını sigortalı olsun ya da olmasın şirketi karşılıyor. Kazaya neden olan araç sigortasız veya plakası bilinmiyorsa zarar görenler direkt birliğe gelip masraflarını alabiliyor. Fon, 1998 sonunda Hazine''den alınarak Türkiye Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde bir hesaba aktarıldı.

Adı önceden Garanti Sigortası Fonu iken devletin dahil olduğu tüm fonlar kapatılınca Garanti Sigortası Hesabı olarak değiştirildi. 1998'' sonuna kadar 7 yılda Hazine''de, 450 milyar lira birikti. Ancak 7 yılda sadece üç kişiye ödeme yapıldı. Birlik bünyesindeki fon bütçesi Hazine''nin aksine bankada faizle değerlenince fon 110 trilyona ulaştı. Şimdiye kadar fondan yararlanmak için 1.623 kişi başvurmuş, bin 42 dosya ise sırada bekliyor. Birlik bünyesindeki fonun yükümlülüğü daha sonraki yıllarda kanuna eklenen madddeler ile sadece bedensel hasarları ödemekten çıkarıldı.


İhtiyacı olan parayı nasıl alacak Kaza geçiren vatandaş hastane masraflarını faturalı olarak Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği''ne iletecek. Bunun için birliğe, 0212 324 19 50 nolu telefondan veya www.tsrsb.org adresinden ulaşılabilir.
Türkiye''nin her yerinden başvuru aynı şekilde yapılacak. Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgah senedi, nufüs cüzdan örneği, trafik zaptı ve imza beyanı. Belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına parayı yatırıyor.  ;)
 
STAJYER AVUKAT FATİH BUDAKOĞLU


Konuyu Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Ad Soyad: E-Posta:
Doğrulama:
2023-1922=? (Cevap=101):

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
1180 Gösterim
Son İleti 13 Mayıs 2012, 20:51:31 Paz
Gönderen: Site Yönetimi
4 Yanıt
3454 Gösterim
Son İleti 22 Mayıs 2012, 16:28:12 Sal
Gönderen: ibrahimayk
0 Yanıt
1003 Gösterim
Son İleti 03 Haziran 2012, 15:23:07 Paz
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL
0 Yanıt
1055 Gösterim
Son İleti 08 Haziran 2012, 23:06:51 Cum
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL
0 Yanıt
1145 Gösterim
Son İleti 16 Temmuz 2012, 21:18:19 Pzt
Gönderen: Süleyman ERTUĞRUL